Ako vybrať snowboard?

Chystáte sa vyraziť na zasnežené svahy a stále vám chýba tá najpodstatnejšia položka? Nákup snowboardu vám pritom môže zabrať len pár minút. Poradíme vám, aký typ pre vás bude ideálny a na čo sa pri výbere zamerať. Prehľadne vám pomôžeme vybrať správnu veľkosť a ukážeme, bez ktorého príslušenstva sa na snowboarde nezaobídete.

Freeride, Freestyle, alebo All-mountain snowboard?

Pánsky, dámsky alebo detský?

Internetové diskusie sa často plnia otázkami, či môže žena používať pánsky typ snowboardu. Hoci neexistuje jediná správna odpoveď, poukážeme na hlavné rozdiely medzi danými typmi. Vždy by sa však výber snowboardu mal odvíjať predovšetkým od veľkosti, váhe a skúsenosti samotného jazdca.

Pánske vs. dámske snowboardy

U pánskych snowboardov všeobecne platí, že sú väčšie a širšie ako tie dámske. Okrem viditeľných rozdielov, ako je napríklad odlišný dizajn, môžu byť pánske snowboardy o niečo tvrdšie. To však nemusí byť podmienkou. V prípade začiatočníckych verzií sa tvrdosť dámskych aj pánskych snowboardov príliš nelíši. Je však potrebné dodať, že vždy záleží na konkrétnom modeli a výrobcovi.

Detské snowboardy

Hoci sa konštrukčne detské snowboardy od tých dospelých nemusia príliš líšiť, veľký rozdiel nájdeme v dĺžke dosky. Vždy overujte, že deťom snowboard siaha približne po bradu, pričom kratšia veľkosť je vhodnejšia pre úplného začiatočníka. Pretože deti rastú ako z vody a obstarávanie nového snowboardu každých pár rokov by sa mohlo značne predražiť, nie je potrebné vždy investovať veľké peniaze. Veľakrát aj lacnejšie penový materiál jadra poslúži na prvú sezónu skvele.

Aký štýl jazdy?

Pri výbere snowboardu ďalej hrá veľkú úlohu štýl jazdy. Ak s jazdou zatiaľ nemáte takú skúsenosť, alebo ste úplný začiatočník, pravdepodobne neviete, aký štýl bude pre vás ideálny. Ak sa ale na hory vydávate každú zimu, už asi viete, či si radšej vychutnávate zasnežené jazdy mimo zjazdovku, skúšate triky v snowparkoch, alebo radi privoniate k obom. Či už ste skrátka nováčik, alebo ostrieľaný jazdec, v našej ponuke si vyberie každý.

Freestyle

Ak ste pri variante -skúša triky v snowparkoch- nadšene kývali hlavou, bude pre vás freestylový snowboard ten pravý. Tento typ volia pokročilí jazdci, ktorí si radi cibrujú svoje snowboardové zručnosti na oceľových rúrkach, debničkách alebo U-rampe. Freestylový snowboard býva širší, ako iné typy, čo prinesie viac stability napríklad pri rotáciách.

Freestylový snowboard v akcii

Freeride

Ak patríte medzi tých, ktorí radi objavujú neprechodené miesta vedľa zjazdoviek, alebo sa chystáte úplne mimo ski areály, bude vašu voľbou freeridový snowboard. Ten je uspôsobený jazde v hlbokom snehu zvyčajne s väčšou dĺžkou, širšou špičkou a tvrdším prevedením.

All-mountain

Niekedy tiež All-round snowboard zvolia tí, ktorí sa ideálne vidia ako na rampe, tak vo voľnom teréne, ale radi si zajazdia aj na zjazdovke. All-mountain typ je univerzálny snowboard nielen pre pokročilých, ale aj pre začiatočníkov. Tvarom skôr pripomínajú freestylové verzie.

Pre začiatočníkov

Začiatočníkom sa obvykle odporúča univerzálny snowboard (All-mountain) v kratšom a predovšetkým mäkšom prevedení, pretože taký je lepšie ovládateľný v menšej rýchlosti. Čo do tvaru by mal začínajúci jazdec voliť tzv. rocker typ (ďalej v texte), teda kolískové prehnutie, ktoré lepšie predchádza zahryznutiu hrany.

Splitboard

Originálnym typom sú splitboardy, ktoré sprístupnia snowboardistom obľúbený horský šport - skialpinizmus, teda vyšliapanie na kopec a následný zjazd. Splitboardy sú konštruované tak, že ich jednoducho rozpolíte do tvaru lyží, ktorými sa svah vyšliape. Na vrchole sa potom splitboard znova scvakne k sebe a vytúžený zjazd môže začať.

Chcem vedieť viac

Alpský snowboard

Ďalším typom snowboardu je tzv. alpský, ktorý sa hodí na upravené zjazdovky alebo napríklad slalom. Konštrukčne sa od ostatných typov líši rozdielnou špičkou a pätou. Väčšinou tiež býva užší, dlhší a tvrdší oproti ostatným.

Niet nad zjazdy vo voľnom teréne, predovšetkým tie vyšliapané vlastnými silami

Akú vybrať veľkosť?

Aby výber daného snowboardu čo najlepšie zodpovedal vašim potrebám, je nutné dobre určiť rozmery.

Dĺžka

Zásadným parametrom je dĺžka, pretože práve tá má veľký vplyv na výsledné pohodlie a tiež bezpečnosť pri jazde. Hoci známa poučka hovorí, že by mal snowboard siahať k brade, teda hodnota po odpočítaní cca 15 cm z výšky jedinca, nie vždy je to, to jediné správne riešenie. Milovníci freestylu často volia kratšie dosky, rovnako tak začiatočníci, mimo toho dlhšie sú preferované do prašanu a na rýchle zjazdy.

Šírka

Druhým dôležitým aspektom je šírka dosky. Ak pri výbere zvolíte nedostatočne širokú dosku, počítajte s tým, že pri zatáčaní môžu špičky, či päty topánok presahovať a ľahko sa tak zadrhnú. Ideálne by mala špička a päta presahovať dosku o 1 cm. V takom prípade nebudete zadrhávať o zjazdovku a ľahko vám pôjde vyvinúť tlak na hranu. Pre jazdca s väčšou veľkosťou topánok (veľkosť EUR 44 vyššie) sa vyrábajú snowboardy s označením "wide", ktoré dosahujú v najužšom bode 26 cm.

Chcem vedieť viac

Wide snowboardy sú zvyčajne ťažšie, preto ak máte len veľké chodidlo, ale menšiu hmotnosť, vyberte radšej snowboard o niekoľko cm kratší. Bude sa vám výborne ovládať. U výrobcov býva pravidlom, že dlhšie snowboardy sú vyrábané vo "wide" prevedení, ale kratší "wide" snowbard možno zohnať ťažšie.

Nosnosť

Tiež hmotnosť jazdca je potrebné brať pri výbere do úvahy. Udávaná nosnosť závisí na danom modeli, teda od typu jadra a použitých materiálov. Je dôležité, aby hmotnosť jazdca korešpondovala s nosnosťou a dĺžkou snowboardu. Pretože ak bude jazdec vzhľadom k dĺžke snowboardu príliš ľahký, bude sa mu horšie ovládať najmä pri zatáčaní.

Naopak, ak bude jazdec ťažší, môže dôjsť k poškodeniu dosky. Jazdci s nižšou hmotnosťou môžu teda pokojne voliť aj kratší snowboard (približne do úrovne brady) a jazdci s vyššou hmotnosťou môžu dať prednosť dlhším rozmerom. Nižšie nájdete približnú tabuľku základného výškového a hmotnostného rozdelenia.

Výška jazdca Hmotnosť jazdca Dĺžka snowboardu
152 cm 50–59 kg 134–144 cm
158 cm 55–61 kg 138–147 cm
163 cm 61–67 kg 143–153 cm
168 cm 65–72 kg 147–156 cm
173 cm 69–76 kg 153–161 cm
178 cm 73–80 kg 156–165 cm
183 cm 77–84 kg 159–170 cm
188 cm 81–88 kg 162 cm a viac
193 cm 85 kg a viac 165 cm a viac

Na čo sa zamerať

Pokiaľ máte už predvybraný typ snowboardu a poznáte potrebné rozmery, je na čase sa zamerať na ďalšie kritériá, akými je materiál jadra, tvrdosť a tvar.

Materiál

Aj keď si každý výrobca stráži svoje výrobné postupy, je všeobecne konštrukcia snowboardov vcelku podobná. Ak je reč o materiáli, najviac nás zvyčajne zaujíma jadro, teda telo snowboardu. Medzi najkvalitnejšie patria drevené jadrá (woodcore), či kombinácia dreva a laminátu (fiberglass). Na trhu tiež známe penové jadrá (foamcore) sú vhodné skôr pre začiatočníkov alebo deti práve pre svoju nízku výdrž.

  • Drevené jadro (Woodcore) - má vďaka vertikálne položeným klátikom dreva najlepšie vlastnosti, ako sú pevnosť, pružnosť a tvarová pamäť. Niektoré firmy navyše kombinujú viac druhov dreva pre dosiahnutie čo možno najlepších vlastností.
  • Kombinácia dreva a laminátu (Fiberglass) - jadro sa skladá z jednotlivých vrstiev laminátovej tkaniny. Dobrým ukazovateľom je počet vrstiev laminátovej tkaniny - dosky s dvoma vrstvami sú mäkšie a lepšie ovládateľné pri nižších rýchlostiach, avšak horšie držia na hrane. V prípade troch až štyroch vrstiev tkaniny sú dosky tvrdšie, vhodné pre rýchlejšiu jazdu.
Medzi časté drevené materiály patrí buk, breza, topoľ, osika alebo bambus

Tvrdosť

Tvrdosť snowboardu, tiež známa ako flex, je dôležitý parameter určujúci pružnosť dosky. Mäkké snowboardy (soft) by mali voliť začiatočníci, pretože sa lepšie ovládajú a viac odpúšťajú chyby. Rovnako dobre ale poslúži aj freestylovým jazdcom. Ak však holdujete rýchlej jazde, mäkký snowboard vás môže po chvíli limitovať. Pri rýchlej jazde môžete pociťovať ľahké trasenie a nestabilitu. Oproti tomu tvrdé snowboardy (stiff) sú jasnou voľbou pre skúsených, alebo ťažších jazdcov. Ak sa však na zjazdovke držíte skrátka, tvrdá doska sa môže horšie ovládať.

Ako spoznať tvrdosť dosky?
  • Značka 1-2 znamená tzv. soft flex, teda veľmi mäkký snowboard
  • 3-5 znamená medium flex, niečo medzi mäkkou a tvrdšou doskou
  • 6-8 stiff flex, stredne tvrdá doska
  • 9-10 extra stiff flex, najtvrdšie snowboardy na trhu

Tvar

Snowboardy sa tiež delia podľa prehnutia do troch základných skupín na Camber, Rocker a Flat. Dnes sa však hojne vyrábajú aj rôzne hybridné verzie tvorené kombináciou viacerých typov prehnutia, napríklad camber a rocker. Tvary sú pomenované podľa tvaru, ktorý pripomína prehnutie, ak dosku položžíte na podlahu a z profilu sa pozriete, kde sa dotýka zeme.

  • Camber: klasický tvar vhodný pre pokročilých jazdcov preferujúcich dynamickú jazdu po hranách, čo môže u menej skúsených spôsobovať zaseknutie hrany.
  • Rocker: začiatočníci by mali voliť tzv. kolískový tvar, ktorý je prehnutý od stredu a nehrozí u neho príliš časté zasekávanie hrany. Skvelé vlastnosti uplatní aj v hlbokom snehu.
  • Flat: rovný tvar je taký kompromis medzi oboma vyššie spomínanými typmi. Hodí sa na zjazdovky aj do snowparku.

Príslušenstvo

Výberom samotného snowboardu si však na svahu nevystačíte. K snowboardu je ďalej potrebné vybrať vhodné topánky a viazanie, u ktorého sa zamerajte nielen na veľkosť topánky, ale aj tvrdosť dosky (napríklad pre tvrdé konštrukcie volíme skôr tvrdší model viazania). Podstatnou položkou je aj snowboardové oblečenie, teda nohavice na snowboard, funkčné bundy na svah, kukly a zimné rukavice. O váš komfort a bezpečie sa ďalej postará prilba na snowboard, chrániče, okuliare, batoh na snowboard alebo napríklad vak na snowboard. Ak vám často kĺže noha na vleku, kúpte si praktické gripy na snowboard, teda šikovnú protišmykovú podložku.

S vhodnou výbavou bude každá jazda radosťou

Údržba

Pre zachovanie jazdných vlastností a zaistenie dlhej životnosti snowboardu, treba mu venovať náležitú starostlivosť. Očistenie od snehu a kontrola sklznice a hrán by mala nasledovať po každom návrate zo zjazdovky. Pokiaľ na sklznici nájdete hlboké škrabance, treba ich prebrúsiť, čo často ponúkajú servisy priamo pri svahu.

Pred prvou jazdou a potom kedykoľvek, kedy sa na snowboard lepí sneh, je potrebné dosku navoskovať. To vám tiež urobia vo väčšine ski servisoch. Ak si túto údržbu však radšej obstaráte vlastnými silami, budete potrebovať žehličku na vosky a vosky na snowboard. Roztavený vosk potom nakvapkáte na sklznicu a rozžehlíte do všetkých strán. Prebytočný vosk po vychladnutí opatrne zoškriabete škrabkou po smere jazdy, kefou dočistíte a na záver vyleštíte handričkou.

Na konci vašej zjazdovej sezóny potom odporúčame doniesť snowboard do servisu, kde vám nabrúsia sklznicu, doostria hrany, prípadne aj navoskujú na ďalšiu sezónu.